| Specification | Details |
|---|---|
| Product Name / Model | 6SL3244-0BB12-1FA0 |
| Voltage | 24 V DC |
| Max. power consumption | 0.50 A |
| Power loss | 5.50 W |
| IP protection | IP20 |
| Humidity | 95 % |
| Operation temperature | -10 - +55 Degree C |
| Dimensions | 73 x 199 x 46 mm |
| Net weight | 0.49 kg |
Enclosure TypeIP20Control Method V/F Control Communication Interface Profinet Net Weight (kg)0,490 Kg Article Number (Market Facing Number) 6SL3244-0BB12-1FA0 Product Description SINAMICS G120 CONTROL UNIT CU240E-2 PN E-TYPE SAFETY INTEGRATED STO PROFINET 6DI, 3DO, 2AI, 2AO, MAX 1F-DI PTC/KTY INTERFACE USB- AND SD/ MMC-INTER FACE PROTECTION IP20 AMBIENT TEMP 0 TO +50 DEG C WITHOUT POWER MODULE AND PANEL Product family Ordering Data Overview Product Lifecycle (PLM) PM300: Active Product

Price:
Price 18074 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Frequency : 5060 Hertz (HZ)
Application : Automation
Weight : 1.01 Kilograms (kg)
Operating Temperature : 40 +70 Celsius (oC)
Price 819340 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Frequency : 5060 Hertz (HZ)
Application : Automation
Weight : 2 079 Grams (g)
Operating Temperature : 0 to 60 Celsius (oC)
Price 44167 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Frequency : 4763 Hertz (HZ)
Application : Automation
Weight : 3.1 Kilograms (kg)
Operating Temperature : 25 +70 Celsius (oC)
Price 224371 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Frequency : 5060 Hertz (HZ)
Application : Automation
Weight : 0.83 Kilograms (kg)
Operating Temperature : 20 +60 Celsius (oC)
Thank You!
Thank You for your valuable time. We have received your details and will get back to you shortly.
GST : 24AAWFN3775H1ZP
For an immediate response, please call this
number 07971891506 PIN( 391 )
Price:

Send Inquiry


