SIEMENS VFD G120XA 6SL3220-3YD30-0CB0
MOQ : 1 Piece
SIEMENS VFD G120XA 6SL3220-3YD30-0CB0 Specification
  • Mounting Type
  • DIN Rail
  • Operating Temperature
  • -20 to +60 Celsius (oC)
  • Humidity %
  • 95 %
  • Power Rating
  • 18.50 kW
  • Application
  • Automation
  • Protection Level
  • IP20
  • Frequency (MHz)
  • 47-63 Hertz (HZ)
  • Rated Voltage
  • 380-440 Volt (V)
  • Color
  • Grey
  • Dimension (L*W*H)
  • 200 x 472 x 239 Millimeter (mm)
  • Weight
  • 17.9 Kilograms (kg)
  • Phase
  • 3 AC
  • Rated Current
  • 41.00 Ampere (amp)
SIEMENS VFD G120XA 6SL3220-3YD30-0CB0 Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Supply Ability
  • 100 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 7 Days
About SIEMENS VFD G120XA 6SL3220-3YD30-0CB0
SINAMICS G120XA Rated power 18.5kW 3AC 380V -20% to 440V +10% Integrated class A C3 filter 110% 60s per 600s with integrated IOP-2 Integrated Fieldbus: MODBUS RTU, BACnet MS/TP, USS 6DI, 4DQ, 2AI, 2AQ, 1Mot_t Protection: IP20 Frame Size: FSD 472x200x239 (HxWxD)
SINAMICS G120XA Datasheet
Article No.: 6SL3220-3YD30-0CB0
Rated Data
Input
  • Phases: 3 AC
  • Line voltage: 380 440 V (+10% / -20%)
  • Line frequency: 47 63 Hz
  • Rated current (LO): 41.00 A
Output
  • Phases: 3 AC
  • Rated voltage: 400 V
  • Rated power (IEC 400V, LO): 18.50 kW
  • Rated current (400V IN): 37.00 A
  • Rated current (380V IN): 37.50 A
  • Rated current (LO): 37.00 A
  • Max. output current: 41.00 A
  • Pulse frequency: 4 kHz
  • Output frequency (vector): 0 240 Hz
  • Output frequency (V/f): 0 550 Hz
Overload Capability (LO)
  • 110% of base load current for 60 s in a 600 s cycle.
General Technical Specifications
  • Power factor (): 0.75 0.93
  • Power factor cos 1: 0.99
  • Efficiency: 0.97
  • Sound pressure level (1m): 62.2 dB
  • Power loss: 0.541 kW
  • Filter class: Category C3 (integrated RFI filter)
  • EMC Category: C3
  • STO (Safe Torque Off): Yes (without SIRIUS devices)
Communication
  • USS
  • Modbus RTU
  • BACnet MS/TP
Inputs / Outputs
Digital Inputs (Standard)
  • Quantity: 6
  • Switching 0 1: 11 V
  • Switching 1 0: 5 V
  • Max inrush current: 15 mA
Fail-safe Inputs
  • Quantity: 0
Digital Outputs
  • Relay outputs: 4 (DC 30 V, 1.0 A)
  • Transistor outputs: 0
Analog / Digital Inputs
  • Quantity: 2 (Differential)
  • Resolution: 12-bit
  • Digital switching threshold:
    • 0 1: 4 V
    • 1 0: 1.6 V
Analog Outputs
  • Quantity: 2 (Non-isolated)
PTC/KTY Interface
  • Supports PTC, KTY, PT1000, Thermo-Click
  • Accuracy: 5C
Control Functions
  • V/f (linear, square-law, parameterizable)
  • V/f FCC (Flux Current Control)
  • V/f ECO mode
  • Sensorless vector control
  • Encoderless torque control
  • No encoder-based vector/tork control
Ambient Conditions
  • Board coating: Class 3C2 (IEC 60721-3-3:2002)
  • Cooling: Forced air (internal fan)
  • Cooling air: 0.055 m/s
  • Installation altitude: 0 1000 m
Temperatures
  • Operation: -20 60C
  • Transport: -40 70C
  • Storage: -40 70C
  • Max humidity: 95% (no condensation/icing)
Connections
Signal Cables
  • 0.15 1.50 mm (AWG 24 16)
Line Side
  • Screw terminals
  • 10 35 mm (AWG 8 2)
Motor Side
  • Screw terminals
  • 10 35 mm (AWG 8 2)
DC Link / Braking Resistor
  • PE screw terminals
Max Motor Cable Length
  • Shielded: 100 m
Mechanical Data
  • Protection class: IP20 / UL open type
  • Frame size: FSD
  • Weight: 17.9 kg
Dimensions
  • Width: 200 mm
  • Height: 472 mm
  • Depth: 239 mm
Standards & Approvals
  • CE, EAC, RCM, RoHS II
  • EMC Directive 2004/108/EC
  • Low Voltage Directive 2006/95/EC
  • Efficiency class: IE2
Operator Panel: IOP-2
Screen
  • LCD color
  • Resolution: 320 240
Protection
  • IP55 / UL Type 12
Weight
  • 0.134 kg
Dimensions
  • 70 106.85 19.65 mm
Temperature
  • Operation: 0 50C (55C with door kit)
  • Storage/Transport: -40 70C
Specification
Details
Product Name / Model
6SL3220-3YD30-0CB0
Voltage
380 - 440 V
Rated current
41.00 A
Rated power
18.50 kW
Frequency
47/63 Hz
Phases
3 AC
Humidity
95 %
Cooling
Air cooling using an integrated fan
IP protection
IP20
Operation temperature
-20 - +60 Degree C
200 x 472 x 239 mm