SIEMENS VFD G120XA 6SL3220-2YD30-OCB0
MOQ : 1 Piece
SIEMENS VFD G120XA 6SL3220-2YD30-OCB0 Specification
  • Mounting Type
  • DIN-rail mounting
  • Efficiency
  • 0.97
  • Humidity %
  • 95 %
  • Operating Temperature
  • -20 TO +60 Celsius (oC)
  • Power Rating
  • Application
  • Automation
  • Protection Level
  • IP20
  • Frequency (MHz)
  • 47-63 Hertz (HZ)
  • Rated Voltage
  • 380-480 Volt (V)
  • Output Type
  • 41.00 A
  • Color
  • Black
  • Dimension (L*W*H)
  • 200 x 472 x 239 Millimeter (mm)
  • Weight
  • 17.9 Kilograms (kg)
  • Phase
  • 3 AC
  • Rated Current
  • 41.00 Ampere (amp)
SIEMENS VFD G120XA 6SL3220-2YD30-OCB0 Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Supply Ability
  • 200 Pieces Per Day
  • Delivery Time
  • 7 Days
About SIEMENS VFD G120XA 6SL3220-2YD30-OCB0
SINAMICS G120XA Rated power 18.5kW 3AC 380V -20% to 440V +10% Integrated class A C3 filter 110% 60s per 600s with integrated BOP-2 Integrated Fieldbus: MODBUS RTU, BACnet MS/TP, USS 6DI, 4DQ, 2AI, 2AQ, 1Mot_t Protection: IP20 Frame Size: FSD 472x200x239 (HxWxD)
SINAMICS G120XA
Rated Data
Input
  • Phases: 3 AC
  • Line voltage: 380440 V (+10% / -20%)
  • Line frequency: 4763 Hz
  • Rated current (LO): 41 A
Output
  • Phases: 3 AC
  • Rated voltage: 400 V
  • Rated power IEC 400V (LO): 18.5 kW
  • Rated current 400V: 37 A
  • Rated current 380V: 37.5 A
  • Max. output current: 41 A
  • Pulse frequency: 4 kHz
  • Output frequency (vector control): 0240 Hz
  • Output frequency (V/f control): 0550 Hz
Overload capability (LO)
  • 110% of base load current (IL) for 60 s in 600 s cycle
General Technical Specifications
  • Power factor : 0.750.93
  • Power factor cos : 0.991
  • Efficiency : 0.97
  • Sound pressure level (1 m): 62.2 dB
  • Power loss (typ.): 0.541 kW
  • Filter class: RFI suppression filter (Category C3)
  • EMC category: Category C3
  • Safety function Safe Torque Off: Without SIRIUS device
Communication
  • Supported protocols: USS, Modbus RTU, BACnet MS/TP
Digital Inputs / Outputs
  • Standard digital inputs: 6 (0 1: 11 V, 1 0: 5 V, max inrush 15 mA)
  • Fail-safe digital inputs: 0
  • Relay outputs: 4 (DC 30 V, 1 A resistive)
  • Transistor outputs: 0
  • Analog/digital inputs: 2 differential, 12-bit resolution
  • Analog outputs: 2 (non-isolated)
PTC/KTY Interface
  • 1 motor temperature sensor input (PTC, KTY, PT1000, Thermo-Click)
  • Accuracy: 5 C
Closed-loop Control Techniques
  • V/f linear / square-law / parameterizable: Yes
  • V/f with flux current control (FCC): Yes
  • V/f ECO linear / square-law: Yes
  • Sensorless vector control: Yes
  • Vector control with sensor: No
  • Encoderless torque control: Yes
  • Torque control with encoder: No
Ambient Conditions
  • Standard board coating: Class 3C2 (IEC 60721-3-3:2002)
  • Cooling: Air-cooled with integrated fan
  • Cooling air requirement: 0.055 m/s
  • Installation altitude: 1,000 m max
  • Operating temperature: -20 60 C
  • Storage/transport temperature: -40 70 C
  • Max relative humidity: 95% (no condensation or icing)
Connections
  • Signal cable: 0.151.50 mm (AWG 2416)
  • Line side: Screw-type terminal, 1035 mm (AWG 82)
  • Motor end: Screw-type terminals, 1035 mm (AWG 82)
  • DC link (braking resistor): PE screw terminal
  • Max motor cable length: Shielded 100 m
Mechanical Data
  • Degree of protection: IP20 / UL open type
  • Frame size: FSD
  • Net weight: 17.9 kg
  • Dimensions: W 200 mm H 472 mm D 239 mm
Specification
Details
Product Name / Model
6SL3220-2YD30-0CB0
Voltage
380 - 440 V +10 % -20 %
Rated current
41.00 A
Number of phases
3 AC
Frequency
47 - 63 Hz
Rated power
18.50 kW
Max. output current
41.00 A
Storage temperature
-40 - 70 Degree C (-40 ... 158 Degree C F)
Operation temperature
-20 - 60 Degree C (-4 - 140 Degree F)
Net weight
17.9 kg (39.46 lb)
Dimensions
200 x 472 x 239 mm
Technical Details
FAQs of SIEMENS VFD G120XA 6SL3220-2YD30-OCB0:
Q: What is the rated voltage and rated current of the SIEMENS VFD G120XA 6SL3220-2YD30-OCB0?
Q: What type of mounting is supported by this VFD?
A: The SIEMENS VFD G120XA 6SL3220-2YD30-OCB0 supports DIN-rail mounting.
Q: What is its operating temperature range?
Q: What is the efficiency level and protection rating of this product?
A: The efficiency level is 0.97, and its protection level is IP20.
Q: What are the dimensions and weight of the SIEMENS VFD G120XA 6SL3220-2YD30-OCB0?
A: The dimensions are 200 x 472 x 239 millimeters (mm), and the weight is 17.9 kilograms (kg).
Q: What is the maximum allowed humidity percentage for operating this product?
Q: What application and frequency range is the SIEMENS VFD G120XA 6SL3220-2YD30-OCB0 designed for?
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in Siemens AC Drive Category
Siemens Ac drives
Siemens Ac drives
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Humidity % : 95 %
Operating Temperature : 10 to +40 Celsius (oC)
Color : Gray
Mounting Type : DIN Rail
Siemens V20 22.0KW   30.0HP Drive
Humidity % : 95 %
Operating Temperature : 10 to +60 Celsius (oC)
Color : Black
Mounting Type : DIN Rail
SIEMENS POWER SUPPLY 6EP1333-2BA20
Humidity % : 95 %
Operating Temperature : 25 to +70 Celsius (oC)
Color : Black
Mounting Type : DINrail mounting
SIEMENS VFD G120XA 6SL3220-3YD42-0UB0
Humidity % : 95 %