SIMOTICS S-1FL6-1FL6 Operating voltage 3AC 400 V Pn=5 kW; Nn=2000 rpm M0=30 Nm; MN=23.9 Nm Shaft height 90 mm, with angle plug; incremental encoder 2500 incr./rev. with feather key, tolerance without holding brake Degree of protection IP65 with sealing ring compatible with the converters SINAMICS V70 & V90
Rated Speed: 2,000 rpm
Rated Torque (100 K): 23.90 Nm
Rated Current: 12.6 A
Rated Power: 5.00 kW / 6.80 hp
Max Speed: 2,500 rpm
Maximum Torque: 70.00 Nm
Max Current: 36.9 A
Static Torque: 30.00 Nm
Moment of Inertia: 90.8 kgcm
Torque Constant: 2.00 Nm/A
Thermal Class: B (130 C)
Net Weight: 24.4 kg
Operating Temperature: 0 40 C
Maximum Relative Humidity: 90 % RH (no condensation at 30 C)
Compliance: CE, EAC
Motor Type: High Inertia, Permanent-Magnet Synchronous Motor
Shaft Height: 90 mm
Encoder System: Incremental TTL, 2,500 S/R (13 bit)
Cooling: Natural
Shaft End: Feather key
Radial Runout Tolerance: Class N
Vibration Severity Grade: Grade A
Degree of Protection: IP65
Design: Code I IM B5 (IM V1, IM V3)
Connection Type: Angular connector (rotatable)
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Name / Model | 1FL6094-1AC61-2AA1 |
| Voltage | 400 V |
| Rated current | 12.6 A |
| Rated power | 5.00 kW |
| Rated speed | 2,000 rpm |
| Humidity | 90 % |
| IP protection | IP65 |
| Cooling | Natural cooling |
| Operation temperature | 0 - +40 Degree C |
| Net weight | 24.40 kg |

Price:
Price 6500 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Color : Grey
Operating Temperature : 20 to +60 Celsius (oC)
Condition : New
Power Mode : Electric
Price 308530 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Color : Grey
Operating Temperature : 30 +60 Degree Celsius (oC)
Condition : New
Power Mode : Electric
Price 135820 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Color : Black
Operating Temperature : 0 +60 Degree Celsius (oC)
Condition : New
Power Mode : Electric
Price 20920 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Color : Grey
Operating Temperature : 20 to 60 deg C Celsius (oC)
Condition : New
Power Mode : Electric
Thank You!
Thank You for your valuable time. We have received your details and will get back to you shortly.
GST : 24AAWFN3775H1ZP
For an immediate response, please call this
number 07971891506 PIN( 391 )
Price:

Send Inquiry


